Alternatif Kripto Paralar

Gilgam.es – E-Spor Platform Tabanlı Akıllı Kontratlar

1. Gilgam.es Nedir?

Gilgam.es; Counter Strike:Global Offensive, Call of Duty, Leauge of Legends, DOTA2 gibi eSpor’lar için hem bireylerin hem de takımların katılabileceği bir platform geliştirmektedir. Bu platformun ana özelliği Gilgam.es ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka ile birlikte hile vb durumların önüne geçilmesidir.

2. Problem ve Çözüm
Problem; Her online oyunda hileler, hack kullanımı vb durumlar en büyük problemlerden biridir, bunun yanı sıra çalıntı kredi kartları ile yapılan harcamalar da büyük sıkıntılar doğurmaktadır.
Çözüm; Gilgam.es Ethereum akıllı kontrat tabanlı bir token olacağı için kredi kartı sahteciliklerinin büyük ölçüde önüne geçecek, bunun yanı sıra KYC (Müşterini tanı, Know Your Customer) kurallarını da işleterek finansal sahteciliğin önüne geçecek. Geliştirmekte oldukları yapay zeka ile birlikte de oyun içerisindeki hilelerin, cheat engine vb toolların devre dışı kalmasını sağlayacaklar.

3. Finansal Market
Küresel eSpor marketi 2015 yılında 325 milyon dolar iken 2016 yılında %43 büyüme ile birlikte 463 milyon dolara ulaştı. 2019 yılında ise yapılan projeksiyonlara göre bu marketin 1.1 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. 2015 yılında Amerikalı eSpor meraklıları oyun donanımları için 3.3 milyar dolar harcadı.
Gilgam.es’in asıl odaklandığı MOBA (Multiplayer Online Battle Arena – Çok oyunculu online savaş alanı) ve FPS (First Person Shooter) oyunları Newzoo Esport’un 2016 Küresel eSpor market raporuna göre 2015’ten 2016’ya kadar 1.6 milyar dolar gelir elde etti.

 

 

4. Teknik Özellikler
Oyuncu Yönetimi; Kayıt olan tüm oyuncular KYC gereksinimlerini karşılayacak, Steam hesaplarını gilgam.es platformuna bağlayarak her gerçek oyuncunun sadece 1 hesabı olmasına özen gösterilecek. Yasaklanan hileci oyuncular tekrar sisteme üye olamayacaklar.
Maç Sonuçları; Maç sonuçları Gilgam.es tarafından geliştirilen Yapay Zeka ile kontrol edilecek ve gözlemlenecek. Söz konusu yapay zeka sürekli öğrenerek gelişeceği için hilecileri anlık olarak gözlemleyip yakalayabilecek ve yasaklayabilecek. Katılımcılar bu yasaklamayı kabul edebilir veya Veto edebilirler. Veto edilen durumlarda gilgam.es ekibi 48 saat içerisinde bu itirazları çözecekler.

Platform; Bu platform Asya, Avustralya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika temelli sunucularla desteklenerek oyuncuların düşük ping (gecikme) ile oyun oynamalarına fırsat sunacak.

5. Yol Haritası
Mayıs 2017: Whitepaper ve Fon toplamanın duyurulması
Haziran 2017: Fon toplamanın başlaması.
Ağustos 2017: Fon toplamanın bitişi.
Ekim 2017: Gizli Alfa Versiyon testlerin başlaması
Aralık 2017: Gizli Beta versiyon testlerin başlaması
Ocak 2018: Halka açık beta testlerin başlaması
Mart 2018: Nihai ürünün halka açılması.

6. ICO
20 Haziran 2017’de başlayan Token satışı, 20 Temmuz 2017’de sona erecek. Token satışına başlandığı ilk saatte 1 ETH = 750 GGS olacak şekilde güç saati adıyla yüksek miktarda token verildi. İlk hafta 1 ETH= 650 GGS olarak geçildikten sonra, son hafta 500 GGS = 1 ETH fiyatla satılmaya devam ediliyor. 6 milyon $ gibi düşük bir hard cap’a sahip proje. Yaratılan tokenların sadece %20’si ico sonunda geliştirici ekibe verilecek, kalan token’lar Ether smart contract’ta 1 yıl boyunca kilitli kalacak.

 

7. Yorumlar
E-spor platformları genel olarak düşük bütçelerle yüksek işler başarabilmekteler. Gilgam.es platformu da vaat ettiği yapay zeka ile oyunları monitör etme özelliğini geliştirebilirse iyi yerlere gelebilecek bir proje gibi duruyor. Bütçeyi zorlamayacak şekilde bir miktar GGS token alınabilir. Unutmayın son 3 güne girildi.

8. Referanslar

Site ve ico: https://ico.gilgam.es/
Whitepaper: https://ico.gilgam.es/whitepaper/Gilgam.es.whitepaper.pdf

cakir

Yorum bırakın