Alternatif Kripto Paralar

HIVE – İlk Kripto Para Tabanlı Fatura Platformu

Hive (HVE) dağıtık muhasebe defteri (blok zinciri) teknolojisini kullanarak her bir faturaya özel ve tekil bir parmak izi tanımlayan bir platformdur. Hive sayesinde faturayı çıkartan şirketler, faturayı verecekleri müşterilere hem hızlı hem de güvenilir bir biçimde hizmet sunabilecekler, ayrıca faturalandırma işlemini otomatize edebileceklerdir.

HIVE’ın Arkasındaki Teknoloji;
– Evrakta sahteciliği engellemek ve maliyetleri düşürmek için şeffaflık ve konsensus kullanılıyor.
– Blok zinciri teknolojisinden miras alınan sayısal tekillik ve engellenememezlik değerlerin güvenle transfer edilmesini sağlıyor.
– Taraflara verilen yetki sayesinde sadece izin verilen kadar veriye erişebildikleri için Gizlilik (privacy) sağlanıyor.
– Akıllı Kontratlar karşılıklı olarak anlaşılan koşulların uygulanmasını garanti altına alıyor.


Tüm bu faktörler sayesinde Hive ağına gönderilen faturalar; geriye dönüşsüz olarak sahipliği, geçerlilik süresini, ödenilen tutarı vb bilgileri kayıt altına alınmakta ve değiştirilemez bir şekilde saklanmaktadır.

Bunun yanı sıra Hive’ın başka servisleri de var, örneğin şirketlerin finans ve iş bakımından daha transparan olabilmeleri. Şirketler yaptıkları tüm aktarımları (gelir ve giderler gibi), finansal verileri zaman damgalı olarak Hive blok zincirine ekleyebilecekler. Karşı tarafa sunacakları verinin içeriğine ise şirketler karar verebilecekler.

Kripto Para tarihinde bir ilk olan Hive projesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için: https://hive-project.net

1 Yorum

  • […] Bir önceki yazımda genel olarak Hive Platformunu tanıtmıştım, bu yazımda ise Hive Projesinin işleyişi hakkında bilgi vereceğim. Finansal işlemleri faturalandırmak yasal mevzuatlar gereği bir zorunluluktur, ancak bitcoin ve ethereum gibi para birimleri ile yapılan işlemlerde faturalandırma işlemi klasik sisteme göre yapıldığında birçok zorlayıcı etkeni vardır. Hive projesi bu zorlukları şu şekilde aşmaktadır; […]

Yorum bırakın