Alternatif Kripto Paralar

InsureX – Sigortacılık İçin Alternatif Bir Pazar

1. Nedir?
InsureX sigortacılar, sigorta satıcıları ve sigorta brokerlarının sigortacılık ürünlerini, sigorta poliçelerini doğrudan alıp satabilecekleri bir platformdur. Insurex Blok Zinciri Teknolojisini kullanarak sigorta poliçelerinin vb sigortacılık ürünlerinin hızlıca işlenmesini sağlayacaktır.

2. Problem ve Çözüm
Problem; Birçok sigorta poliçesi üçüncü parti kişiler aracılığıyla alınıp satılmaktadır. Bu durumda işlemler uzun sürmekte, maliyeti artmakta ve karşmaşıklaşmaktadır. Bununla birlikte bilgi gizliliği de önemli bir problemdir. Sigortacılık işlemlerinde üçüncü partilerle gerekli veya gereksiz birçok bilgi paylaşımı gerekmektedir bu da kişisel bilgilerin korunumuna aykırılık teşkil edebilmektedir. Ayrıca bu işlemlerin tamamının sadece internet ortamında değil; kağıt ortamında da yapılması gerekmektedir. Bir sigortacılık işlemi sonuçlandırılacağı zaman karşılıklı olarak bu basılı kanıtların el değiştirmesi yine zaman ve maliyet etkin bir çözüm değildir.

Çözüm; InsureX platformu ile sigortacılık işlemleri doğrudan Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı kontratlar sayesinde gerçekleştirilebilecek, bu da birçok aracıyı devre dışı bırakak hızlı ve maliyet etkin bir çözüm sunacak. Bununla birlikte sigortacılık işlemlerindeki taraflar hangi bilgileri paylaşmak istiyorlarsa ve bu bilgileri kimlerle paylaşacaksa bunu önceden belirleyip seçebilmektedir. Kriptografik olarak bütün işlemler imzalı olacağı için kağıt ortamındaki hard copy kanıt niteliğindeki belgelere de ihtiyaç kalmayacaktır.

3. Finansal Market
Küresel ekonominin %5,7’sini oluşturan sigortacılık pazarı 3.92 trilyon dolar değerindedir. Bu da sadece 2015 yılındaki yaklaşık değerdir. Britanya Sigortacılar Birliği’nin yayınladığı rapora göre sigorta şirketleri 2,032 trilyon dolarlık mal varlığına sahipler ve sadece Büyük Britanya’da 305.500 kişi bu alanda çalışmaktadır. Londra Avrupa’nın hem sigortacılık başkenti hem de birçok sigortacılık faaliyetinin de çıkış noktasıdır. Londra temelli olarak kurulan bu şirket Sigortacılık sektörünü Avrupa’nın kalbinden takip edecektir.

4. Teknik Özellikler
InsureX platformunda temel olarak şu özellikler yer alacak;
Sigortacılık ürünlerinin listesi ve marketi: Ürünlerin belli bir kesime veya herkese açık olarak listenebildiği, alınıp satılabildiği bir market.
İşlemin Gerçekleşmesi: Bütün işlemler karşılıklı olarak anlaşma sağlandıktan sonra blok zincirine eklenecektir.
Portfolyo Yönetimi: Portfolyo yönetim ekranınızda geçmişte yaptığınız bütün işlemleri ve istatistikleri, elinizdeki ürünleri vb listeleyip görebileceksiniz.
Market Yönelimleri: InsureX platformu markette hangi ürünlerin hangi bölgede ön plana çıktığını, hangi işlemlerin hangi alanlarda daha yoğun yapıldığını vb bilgileri sağlayacağı bir hizmet de sunacaktır.

5. Yol Haritası
2017’nin 2. Çeyreği;
Arge: Blok zinciri teknolojisi ve sigortacılık marketi araştırıldı.
Prototip: InsureX platformunun ilk prototipi geliştirildi.
Ortaklıklar: Bu alanlarda çalışan kişilerle ortaklıklar kuruldu.
2017’nin 3. Çeyreği;
Fon toplama: ICO Başlayacak.
Ekip Genişlemesi: Ekibe yeni kişiler katılacak.
2017’nin 4. Çeyreği;
Son kullanıcıların üyeliğine açılacak.
Teknik destek hizmeti sağlanacak.
Kamuya açık hale getirilecek.
2018’in 1. Çeyreği;
Satış ve destek şirketi kurulacak, markete açılacak.
Platform ölçeklendirilerek büyütülecek.

6. ICO
Başlangıç: 11 Temmuz
Bitiş: 31 Temmuz
Fiyat: 1125 IXT = 1 ETH
Toplam satış: 100 milyon IXT
Rezerv: 30 milyon IXT:
Minimum hedef: 1.364 ETH
Maximum hedef: 83.778 ETH
Bonuslu satışlar şu şekilde gerçekleşecek:

7. Yorumlar
Vaat edilen ürünün gerçekleşmesi halinde sigortacılık sektöründe ciddi anlamda yeni bir oyuncu gelebilecektir. Çok uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülebilir. Bütçeyi yormayacak bir miktarla girmekte fayda var.

8. Referanslar
http://insurex.co/
Whitepaper

cakir

 

Yorum bırakın