Alternatif Kripto Paralar

SONM – Ağ Madenciliği İle Organize Edilen Süper Bilgisayar

SONM (Supercomputer Organized by Network Mining) basitçe; Dağıtık Hesaplama Güç Borsası ve Bulut hesaplama için Dağıtık İşletim Sistemi projesidir. Sadece genel hesaplama gücü olarak değil, bunun yanı sıra Bilimsel Hesaplamalardan tutun da; site hostingi için de kullanılabilir.

SONM yaygın olarak kullanılan merkezi bulut bilişim çözümlerinin aksine Sis Bilişim (Fog Computing): http://www.wikiwand.com/tr/Sis_bili%C5%9Fim yapısına göre geliştirilmiştir. Merkezi olmayan, internete bağlı her cihazın katılabildiği bir yapı. (Nesnelerin İnterneti: IOT ve Her şeyin İnterneti: IoE cihazlarının tamamının dahil olabildiği dağıtık bir güç).

Teknik olarak SONM sistemine bakacak olursak; SONM P2P teknolojilerinin alt yapısını sağlayan şu sistemlerin yönetilmesini sağlar: Veri transferleri için BTSync, Dağıtık hesaplama platformu için Açık kaynaklı PaaS teknolojisi için Cocaine ve Konsensus sistemi için Ethereum Akıllı Kontratları kullanılacaktır.

SONM Kullanım alanları; online her servis ürünleri için hesaplama gücüne ihtiyaç duyar. Bloglar, haber siteleri, forumlar vb Hosting için. MMPORG oyunlar, Büyük veri tabanı ve uygulamalar kullanan şirketler. Dünyada interneti iş için kullanan herkes SONM tokenlarını bu hizmetlerden yararlanabilmek için kullanabilecekler. Bunun yanı sıra tüm internet kullanıcıları hesaplama güçlerini kiraya vererek SONM tokenları kazanabilecekler.

Kripto Para madencisi veya hesaplama gücü sahibiyseniz SONM sizin için güzel bir kaynak olacaktır.  Kripto Para madenciliğinde karlılık çoğu zaman ya yoktur ya da çok azdır. Bazı durumlarda cebinizden elektrik faturası ödemenzi bile gerekebilir. (Bu sadece Bitcoin madenciliği için değil, GPU’larla yapılan altcoin madencilikleri için de geçerli). SONM’da bu gücünüzü kiraya vererek daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

SONM Sis bilişim platformu solo madenciliğe yeni bir bakış açısı getiriyor. PoW madenciliğindeki zorluk artışı sebebiyle birçok GPU madenci çiftliği zarar etmeye başladı. Son yıllarda gelir elde etmek için bir havuzda birlikte kazmak gelir elde edebilmek için bir yöntemdi. Bu durumlarda bile getiri elektrik harcamalarını karşılayamayabiliyordu. SONM ile birlikte bu durumun önüne geçebileceksiniz.

SONM kurulması ve kullanması kolaydır hem madenciler hem de hesaplama gücü satın alanlar için. BT Uzmanı olmanıza gerek olmadan veya BT uzmanı tutmadan SONM kullanabileceksiniz. Ayrıca SONM’in yapay sinir ağları ile kendi kendine öğrenen yapısı sayesinde madenciniz en iyi fiyatı veren alıcılar için çalışacak, aynı şekilde hesaplama gücü alanlar da en iyi fiyatı veren madencilerle çalışacak.

SONM Kullanım Senaryoları:

  • Bilimsel Projeler: SONM ağı çok fazla hesaplama gücü gerektiren şu uygulamalar için kullanılabilir;

İlaç Geliştirme: Farmakolojide hangi bileşenin hangi işe yaradığı, hangi bileşenlerin bir araya gelerek neye çare olabileceği gibi çalışmalar çok fazla hesaplama gücü gerektirir.

Bioinformatik: Biyolojik verileri inceleyen ve bilim insanlarının bu bilgileri anlamlandırmasını sağlayan alandır.

Toplumsal İstatistikler: Toplumda yaşanan olayları anlamlandırabilmek için toplanan istatistiklerin incelenmesidir.

Modelleme: Grafik tasarımcılar, Animasyon film geliştiricileri, Görüntü işleme vb alanlarda kullanılabilir.

Aerodinamik hesaplamalar: Uzay ve Uçuşla ilgili hesaplamalar yapılabilir.

İklim tahminleri: Küresel ısınmanın etkileri ne olacak? Hangi bölgelerde kuraklık, çölleşme vb hangi hızda gerçekleşecek vb soruların cevapları bulunabilir ve bu cevaplara göre gerekli önlemler alınarak dünya yaşanılmaz olmaktan kurtarılabilir.

Meteor yörüngesi hesapları: Meteorların yörüngeleri eğer dünyaya çok yakınsa dünyadaki yaşamı etkileyebilir ve buna karşı önlemler alınması gerekebilir.

  • Site Hosting: SONM ağı merkezi bulut sunuculara (AWS, Azure, Google Cloud vb) veya Hosting sağlayıcılarına ihtiyaç duymadan web sitesi host etmenize olanak sağlar.

SONM alt katmanda IPFS ve diğer merkezi olmayan veri depolama çözümleri kullanmakta, Açık Kaynaklı PaaS teknolojisi ile sanal makinelerin sunucu olarak tanınmasını sağlamaktadır.

  • Oyun Suncusu: Bir çok MMO (Çok Oyunculu Online Oyunlar) oyun içi para kullanırlar. SONM teknolojisi SONM ağında oyun için sunucu kurulabilmesini sağlamasının yanı sıra, oyun içi paranın SONM Tokenları ile birlikte çok rahat alınıp satılabilmesini de sağlayacaktır. Ayrıca oyuncular favori oyun sunucularını bilgisayarlarındaki hesaplama gücünü kullanarak token kazanabilecek ve bu tokenlarla oyun içi para alarak oyunu destekleyebileceklerdir.

 

  • Video ve Bilgisayar Grafikleri Renderlama: Bilgisayarla oluşturulmuş grafiklerin derlenmesi (renderlanması) çok fazla hesaplama gücü isteyen bir iştir. Bulut hesaplama servislerinin aksine SONM ağında güç kiralayanlar istedikleri kadar istedikleri miktarda gücü kiralayabildikleri için paralelleştirme işlerini merkezi sunucuların istekleri doğrultusunda değil kendi ihtiyaçları doğrultusunda yapabileceklerdir.

ICO’ya katılmak için: https://sonm.io/

Daha fazla teknik detay için: https://sonm.io/Sonm1.pdf

 

 

 

 

Yorum bırakın